Nu endelig er der udsigt til fred i Israel og Gaza.
Hamas som notorisk er en terrororganisation der er menneskefjendsk og hader alle jøder, har et politisk program der minder meget om det, man så hos en tilsvarende terrororganisation som Islamisk Stat.
Hvis det ellers var praktisk muligt for Hamas, ville organisationen udføre et komplet folkemord på jøderne.
Værste massakre på jøder siden Anden Verdenskrig
Da Hamas den 7. oktober 2023 brød gennem grænsen til Israel, begik Hamas den værste massakre på jøder siden Anden verdenskrig. Omkring 1200 mennesker blev brutalt myrdet – ofte efter grusom tortur. Cirka 250 mennesker blev bortført som gidsler.
Hamas massakre skete kun af een eneste grund: At de pågældende var jøder.
Det er denne massakre, alle retskafne mennesker mindes og væmmes ved.
Massakren på jøderne skete den 7. oktober 2023
I de år, der nu er gået, kan man konstatere, at Hamas har gennemført verdens hidtil største kampagne med løgne og desinformation.
Stemningen i den vestlige verden er er blevet forblændet af Hamas’ videokampagne, og har resulteret i at Hamas’ ansvar i vidt omfang er blevet overset af den offentlige samtale, hvor Hamas har kunnet fortælle deres usande historier igen og igen så man til sidst troede at de var sande. Samtidig er alting blevet drejet således at Israel som jo var offer for massakren nu bliver fremstillet som om det er gerningsmanden.
Kampen om historien om massakren på Jøderne
Det lyder nu i Vesten at Den jødiske nation, der jo var offer for Hamas, nu bliver fremstillet som en der bedriver folkemord, blot fordi videoer fra Hamas gentager påstanden igen og igen. Samtidig bliver der lagt tykt på om hvor mange såkaldte “civile” Hamas påstår der er blevet dræbt, selv om op mod halvdelen i virkeligheden er Hamas krigere. Antallet af dræbte “civile” er altså voldsomt overdrevet.
Den arabiske imperialisme er blevet glemt. Den arabiske udrensning af ikke-muslimer overalt i Mellemøsten regionen er blevet glemt. Hamas’ krigsforbrydelser er tilsyneladende blevet glemt.
Omvendt har Hamas og deres støtter snedigt omdefineret begrebet ”folkedrab” til ukendelighed.
Vesten lod sig lokke til at blive venlig overfor Hamas
Vesten er blevet lokket i Hamas fælde. Det har kun kunnet ladet sig gøre fordi sympatisører, medløbere og nyttige idioter i vesten lod sig lokke af de mange usande budskaber fra Hamas’ videoer.
Mange vestlige universiteter har leveret hele det Hamas venlige woke begreb og den woke forfalskning af historien, der er nødvendig for at vende vestens vrede til Hamas’ fordel.
Mange vestlige NGO’er har ukritisk fulgt Hamas usande historie. Medløbere som en ellers respektabel organisation som Amnesty International fulgte også den usande Hamas historie. Her er det kommet frem, at flere ledende skikkelser i organisationen rent faktisk har syltet en redegørelse for de overgreb, jøderne blev udsat for. For at forhindre sympati med jøderne.
Vestlige medier blev forført af Hamas videoer
Flere vestlige medier har ofte tilsidesat seriøse krav til kildetjek og balance i deres historiefortælling. Det blev pinligt afsløret i sagen om Danmarks Radio. Hvor det på beklagelig vis ikke har ført til inhabilitet blandt nyhedsjournalister der både er blevet lokket og i flere tilfælde truet af Hamas til at være fjendtlig overfor Israel.
Endelig er FN i vidt omfang blevet kapret af antijødiske og antiisraelske kræfter, med FN’s Menneskerettighedsråd og UNRWA der blindt har fulgt med Hamas’ fortælling.
Uden disse massive svigt af egne, påståede idealer var Hamas’ desinformationskampagne ikke blevet så succesfuld, som den faktisk er blevet.
FN har i mange tilfælde været et hjemsted for tanker der var fjendtlige overfor Israel. FN har været nyttige idioter og et redskab for Hamas. På denne måde har FN faktisk svigtet de idealer, organisationen oprindeligt blev grundlagt på.
Kampen for at retfærdiggøre Hamas’ endeløse forbrydelser de seneste to år, kan meget vel vise sig at blive fatalt. Hamas har udbredt tanker der har været ligesom en gift og en syre, der har korrumperet idealer og værdier fra ellers respektable institutioner overalt i den vestlige verden.
Man har fremstillet Israel, ikke som et offer for Hamas krigsforbrydelser, men som den part der beskyldes for at udøve folkedrab.
Man skal huske på at Hamas hele tiden har kunnet stoppe krigen på 1 sekund, blot ved at fremvise et hvidt flag.
Hamas har skylden for den langtrukne krig
Derfor er det faktisk Hamas der har trukket krigen i langdrag og derfor er Hamas direkte skyld i alle døde palæstinensere.
Derfor bør alle udtrykke deres støtte til Israel ved krigens slutning. Det er Israel, der kæmper for vores værdier. Israel har ført kampen imod den råddenskab og dyrkelse af løgn og vold, der gennem mange år er kommet fra Hamas.